sobota, 22 października 2011

Antologia 5


Antologia 5
W 2007 roku piątka przyjaciół (Becky Cloonan, Vasilis Lolos, Gabriel Bá i Rafael Grampá [jeden z najbardziej płodnych ilustratorów i rysowników w Brazylii, współpracujący z największymi amerykańskimi kanałami telewizyjnymi przeznaczonymi dla dzieci i młodzieży takimi jak Nickelodeon i Cartoon Network]) wpadła na pomysł stworzenia i wydania na własny koszt antologii komiksu, o jakże znamiennym tytule 5, składającej się z pięciu shortów/krótkich opowiadań. Autorzy ci nie spodziewali się, że ich dzieło zostanie dostrzeżone na rynku wydawniczym oraz zdobędzie uznanie krytyków i czytelników. Jednak tak się stało i ich antologia została nominowana do nagrody Willa Eisnera. Podczas Comic-Con International w San Diego, gdzie po raz dwudziesty rozdano Nagrody Przemysłu Komiksowego (za publikacje z roku 2007) zwycięskim komiksem w kategorii Najlepsza antologia; został 5;. W tym samym roku nagrodę za najlepszą mini-serię otrzymali Gerard Way i Gabriel Bá (Umbrella Academy). Warto też podkreślić fakt, że Bá w tym samym roku został nominowany do Harvey Award w kategorii Najlepszy artysta(Umbrella Academy), zaś Lolos w kategorii Najlepszy autor komiksów oraz Najlepszy młody talent.

Scenariusz i rysunki : Becky Cloonan, Vasilis Lolos, Gabriel Bá, Fábio Moon, Rafael Grampá
wydana własnym nakładem

Tekst i opracowanie graficzne: gaudip
Korekta: szamas & venda8 komentarzy:

Anonimowy pisze...

fajne, coś innego ;)

DAG pisze...

Widzę, że tym razem Everest nie zauważył ukrytej reklamy blogu "Dany i przyjaciele" :).
Krótki, 36-stronicowy, zbiór 4 czarno-białych niemych nowel komiksowych. Pokazanie w bardziej lub mniej surrealistyczny sposób, jaką wartość w życiu każdego z piątki autorów odgrywa komiks.
Numer 3 jak dla mnie najlepszy.

gaudip pisze...

bo my wszyscy kochamy stronę Dany'ego...

gaudip pisze...

i polecam tę stronkę - jak ktoś nie był to wstyd :P

GruMiK pisze...

@DAG, nic nie przegapiłem :). GruMiK z Danym ma dobre konszachty.

EVER

DAG pisze...

Spoko koledzy. Zaskoczyło mnie to info. Otwieram grumikowy komiks a tam DanY :).

gaudip pisze...

ja juz kilka razy zachecalem czytelnikow do zagaladania na stronke Dany'ego - na pewno bede to robil nadal... tym bardziej, ze warto ;)

gaudip pisze...

ja to jestem typowy bigamista...